איך לבחור נעלי ריצה

למה לבחור נעל ריצה מתאימות ?

רבים מאיתנו בוחרים נעלי ריצה / הליכה על פי חברה שנחשבת על ידינו כאיכותית, המראה של נעל הריצה וגם על פי "מדד נוחות" בין עשרה צעדים אותם אנו עושים בחנות – וזוהיא טעות גדולה.

אנשים שונים אחד מהשני בהרבה מובנים, וישנם תחומים בהם השונות היא כל כך שכיחה כך שהדבר מכריח את החברות המסחריות לייצר מוצר שונה עבור כל קבוצה. כך הדבר בתחום נעלי ריצה והליכה.

ישנם שלושה משתנים שהשונות בין רצים רלוונטית בהקשר זה :

1) מבנה קשת כף הרגל – יכולה להיות קשת גבוהה, בנונית ונמוכה. לכל כף רגל נדרשת תמיכה אחרת מנעל הריצה.

2) משקל – אנשים בעלי משקל גבוה זקוקים ליותר תמיכה מנעל הריצה.

3) פרונציה – פרונציה היא קריסה של כף הרגל פנימה לכיוון מרכז הגוף. הפרונציה היא פעולת הגנה טבעית של הגוף ושכיחה אצל רצים. במידה והיא עוברת סף מסוים (וזה קורה הרבה) היא אינה בריאה ויכולה להוביל לפציעה. הפרונציה יכולה להתקיים ברמות שונות אצל אצנים ודורשת התאמה של נעלי הריצה. באופן כללי ניתן לומר כי ככל שכף הרגל שטוחה יותר כך הסיכוי לפרונציה גבוה יותר.

את כל אחד מהמשתנים הללו יוכלו לאבחן אצלכם בחנות ספורט מקצועית.

סוגי נעלי ריצה והליכה

כאמור חברות נעלי הספורט הגדולות מייצרות נעלי ריצה והליכה שונות המתאימות למבנה כף רגל וסגנון ריצה שונה. נציין את הקבוצות העקריות.

Neutral (ניטרליות) – בעולם אידאלי כולנו היינו נועלים את נעל הריצה הזו. זוהיא נעל קלה המאפשרת לרגל לנוע בחופשיות. מתאימה לאצנים הרצים נכון מבחינה ביו – מיכאנית ומשקלם קל עד בנוני.

Stability (יציבות) – נעל ריצה המחזיקה את הרגל בצורה יציבה ונותנת לרגל פחות חופש. הנעל מתאימה לבעלי פרונציה קלה, כף רגל עם קשת בנונית עד נמוכה, ומשקל בנוני גבוה.

Motion Control – נעל ריצה כבדה באופן יחסי אשר נועדה לאלו הסובלים מפרונציה משמעותית וכף רגל שטוחה. נעל ריצה זו אוחזת היטב בכף הרגל ובנויה באופן לא סימטרי כך שהמבנה של נעל הריצה דוחף את כף הרגל החוצה – בניגוד לפרונציה.

סיכום

נעלי ריצה והליכה מיוצרות מתוך כוונה שינעלו אותם אנשים בעלי מאפיינים מסויימים ולא אחרים. בחירת נעל ריצה / הליכה מתאימה יכולה למנוע פציעה, וחמור מיכך, נעל לא מתאימה (למשל Motion control עבור מי שרצתו תקינה) עלולה לעוות את הריצה ולגרום פציעה אצל מי שהיה בריא מלכתחילה.

תודה קרן PRO:SPORT

הפוסט הזה שייך לקטגוריות: מדריכים לקניית ציוד ספורט

Comments are closed.