ההיסטוריה של היהודים בניו יורק

המקום הראשון בו התיישבו יהודים בארצות הברית הוא ניו יורק.

הקבוצה הראשונה של יהודים שהגיעה לניו יורק מייד לאחר שפורטוגל כבשה את ברזיל בשנת 1654 הם נמלטו מעיר בשם רסיפה שבברזיל. בניו יורק המושל אסר/ עיקב את כניסתם לעיר כנראה ממניעים אנטישמיים אך לבסוף בעקבות לחצים של החברה שהשיטה אותם הוא התיר.

אם זאת בהתחלה היהודים לא הורשו לקיים פולחנים דתיים בפומבי, לכן הבית כנסת הראשון שהוקם בשנת 1682 היה בדירת מגורים.  בשנת 1730 בית הכנסת קיבל משכן משלו. בשנה זו היו כבר יותר אשכנזים מספרדים.

רק בשנת 1740 היהודים יכלו לקבל אזרחות מלאה.

בראשית המאה ה- 19 המלחמות שניהל נפוליון גרמו לבריחת יהודים מאירופה לניו יורק, מה שהוביל למתחים בין הקהילה הספרדית ששלטה לקהילה הגרמנית שהחלה להתבסס בעיר. הדבר הוביל לבניית בית הכנסת השני בני ישורון בשנת 1824.

במהלך המאה ה- 19 חלו הרבה תמורות בעולם היהודי; בשנת 1840 הוקמה הקהילה הרפורמית הראשונה, דבר שלווה במאבר מצד האורתודוקסים. שם בית הכנסת שהוקם נקרא "בית כנסת עמנו-אל" (כיום משכנה של קהילה זו הוא במפגש של רחוב 65 עם השדרה החמישית). בשנה זו גם הוקם הארגון היהודי – חילוני הראשון בארצות הברית "בני ברית". בשנת 1852 הוקם בית החולים היהודי הראשון – "הר סיני". במקביל היהודים החלו לצאת אל מחוץ לניו יורק וקהילות משמעותיות החלו להתפתח באלבני, סירקיוז ועוד.

בסוף המאה ה- 19 עם הפרעות שהתחוללו באותה תקופה והחוקים האנשטימיים שחוקקו יחד עם השיפור המשמעותי שחל בספינות גרמו לכך שהגירת היהודים לארצות הברית ולניו יורק בפרט הגיעה לשיא; כ- 2,000,000 עלו לארצות הברית מתוכם למעלה מ- 1,000,000 לניו יורק. בשנת 1880 היו בניו יורק 80,000 יהודים ואילו בשנת 1920 1,600,000. הארגון היהודי המרכזי שהוקם על מנת לסייע בגלי ההגירה הללו הוא הג'ויינט (The Joint).

מבחינה תרבותית כמות המהגרים הביאה לפריחה של תרבות מזרח אירופאית בניו יורק; הוקמו תיאטרות בשפה האידיש, עיתונים בשפת היידיש ועוד. הפריחה התרבותית לא נשארה רק בתחום הקהילה היהודית; דמויות כמו ארווין ברלין, ג'ורג' גרשווין ומשפחת גוגנהיים השפיעו על כל ניו יורק. לאחר מלחמת העולם הראשונה ארצות הברית הגבילה מאוד את ההגירה אליה. אם זאת בעקבות השינויים בגרמניה יהודים גרמנים הצליחו להגיע לניו יורק (בינהם הנרי קיסנג'ר).

התפזרות

לאחר מלחמת העולם השניה מאות אלפי יהודים עברו לגור בפלורידה ובקליפורניה. וחלק אחר של היהודים התמקמו מחוץ למנהטן; קהילת סאטמר קבעה את מושבה בווילאמסבג, חסידי בלזץ בשכונת Borough Park ואילו קהילת לובביץ בשכונת קראון הייטץ (כל השכונות שייכות לברוקלין).

אנטשימיות בניו יורק

הגילוי הראשון של אנטישמיות בניו יורק היה אם הגעתם של היהודים הראשונים לעיר בשנת 1654 וסירוב המושל לקבל אותם. אם זאת גילוי האנטישמיות הלכו והחריפו עם הגידול במספר של היהודים. בשנת 1908 המשטרה טענה כי "מחצית מהפשעים בניו יורק נעשים על ידי יהודים". יהודים, גם אם היו עשירים, התקשו להתקבל לקהילות סגורות.

http://en.wikipedia.org/wiki/History_of_the_Jews_in_New_York_City

בתי כנסת בני יורק

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Orthodox_synagogues_in_New_York_City

 

ישיבות בניו יורק

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Orthodox_yeshivas_in_New_York_City

מידע כללי

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Jews_and_Judaism_in_New_York_City

https://en.wikipedia.org/wiki/Jewish_Community_Center

ארגון JCC

הפוסט הזה שייך לקטגוריות: ניו יורק

Comments are closed.