סוגי ריצוף

בבואכם לרצף את הבית תפגשו מספר סוגי ריצוף היכולים לשרת אותכם באופן שונה. פנינו לחברת חרש קרמיקה וליקטנו בעזרתה מידע על מנת לעזור לכם לבחור את הריצוף המתאים ביותר עבורכם.

קרמיקה

הקרמיקה נחצבת מתוך סלע ומיוצרת בתהליך תעשייתי. שכבות הסלע בנחצבו מוכנסות אל תאי לחץ גבוה – עד כדי 130 אטמוספורות ונשרפות, כך נוצר החומר הקשיח. בתום תהליך זה הקרמיקה עוברת תהליך של זיגוג – על מנת למנוע ספיגת נוזלים.

הקרמיקה על אף תכונותיה הטובות והעמידותה הגבוהה היא הריצוף הבסיסי והזול ביותר שתוכלו להשיג כיום.

גרניט פורצלן

גרניט פורצלן הוא סוג מיוחד של קרמיקה העשוי מחרסינה. גרניט פורצלן מציג עמידות גבוהה יותר מקרמיקה רגילה וכיום הוא חומר הריצוף הפופולארי ביותר בישראל. קיימים מספר סוגים של אריחי גרניט פורצלן:

מזוגגים- שכבה דקה מאוד של זכוכית המגנה על הגרניט מפני ספיגת נוזלים וכתמים העלולים להיספג באבן.

לא מזוגגים- אריחים אלו נראים מעט אחרת והם עמידים יותר לפגיעות מפני האריחים המזוגגים. אם זאת יש למרוח עליהם מידי תקופה חומר איטום מיוחד על מנת למנוע ספיגת נוזלים.

גרניט פורצלן "פול בודי"- בדומה לפרקטים גם הגרניט פורצלן מורכבת ממספר שכבות. כאשר לרוב השכבה העליונה היא היפה והאיכותית ביותר ואילו השכבות התחתונות עשויות מחומרים פשוטים יותר. גרניט פורצלן "פול בדי" עשוי כולו מאותו חומר, מה שאתם רואים בחוץ זה מה שיש בפנים.

פרמטרים נוספים הרלוונטים לקרמיקה וגרניט פורצלן:

עמידות בפני החלקה– מסווגת במספרים R9 ועד R13. כאשר R13 מבטא את העמידות הגבוהה ביותר בפני החלקה. בחדרי שינה וחדרים יבשים R9 הוא סטנדרט נפוץ, לעומת זאת בחדרים רטובים או במקרים מיוחדים (למשל בית של אדם מבוגר שהחלקה היא סכנה משמעותית עבורו) רצוי לשקול ריצוף עמיד יותר בפני החלקה. ההמלצה של מכון התקנים היא לפחות R10 עבור חדרים רטובים, מרפסות וחלקים שאינם מקורים.

עמידות בשחיקה– כל ריצוף קרמיקה או גרניט פורצלן מסווג על פי יכולתו לעמוד בשחיקה- להישאר שלם ויציב גם אם אנשים רבים דורכים עליו. עמידות זו מסווגת במספרים של 0-5. על פי מכון התקנים הישראלי רמה 0 אינה מיועדת להיות על הרצפה ויכולה לשמש רק לריצוף קירות. האריחים הנפוצים לבתי מגורים הם ברמות 3-4. רמה 5 מיועדת בעיקר לשטחים ציבוריים בהם התנועה רבה.

שיש

חומר טבעי שעמד בתנאים קיצוניים בבטן האדמה. תנאים הכוללים טמפרטורה גבוהה מאוד (כ- 500 מעלות צלזיוס) ולחץ גבוה.

נהוג לסווג את השיש הן לפי החומר ממנו הוא מורכב והן לפי האיזור ממנו הוא נחצב. קיימים מספר סוגי מינרלים היוצרים שיש ולכל אחד מיהם יתרונות וחסרונות. המימדים שרצוי שתבחנו לפיהם את השיש הם: עד כמה השיש חזק? עד כמה הוא עמיד בפני ספיגת נוזלים? עד כמה השיש נוח לניקוי? וכמובן המראה.

אבן טבעית

באבן טבעית הכוונה היא לקבוצה של אבנים שלא יוצרו באופן תעשייתי. תכונות הריצוף שונות מאבן לאבן אבל ככלל ניתן לומר כי אבנים הללו נחשבות יוקרתיות ונותנות תחושה מיוחדת בבית. מצד שני לרוב קשות לניקוי, סופגות נוזלים (באופן יחסי) ויקרות.

תודה לחברת חרש קרמיקה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *